Zpět na zeď

07. října

Viadukt Millau

Viadukt v jihofrancouzském městě Millau je jeden z nejvyšších zavěšených mostů světa. Na výšku měří 343 metrů, na délku má 2460 metrů a na šířku 32 metrů (kolik je to v cm netuším). Podepírá sedm betonových pilířů a jeho ocelová konstrukce váží 36 tisíc tun. Na svědomí ho mají francouzský projektant Michel Virlogeux a britský architekt Norman Foster. Celá stavba se navíc nachází v oblouku s poloměrem 20 km. Výstavba probíhala 38 měsíců - říjen 2001 až prosinec 2004.

#kosik 

9.6/10
  • Komentářů: 33
  • |

Komentáře

Píšu si na seznam míst, odkud se musím vychcat.
su tam strazne veze, ale robi sa tam kazdorocny polmaraton cez most, to je prilezitost
Někde na YT je dokument o tom, jak to stavěli. Uvádí to ten skrček Hammond z Top Gearu..Zázraky moderní techniky nebo jak to bylo.. Na tomhle se inženýři docela vyřádili..klobouček
  • H34D
  • 10.10.2020 14:49
Videl som este davno.. je to proste Inzinierstvo!
https://youtu.be/8XwvCPqWrLs
https://youtu.be/MwLcGVLAwp8
Šlo by tam vložit někde vedle banán pro představu velikosti? Ty čísla mi nic neřikaj
No jestli dobře počítám, tak by se na plochu toho mostu dalo vyskládat 26 milionů koleček paprikáše. https://www.vaclavaky.cz/#num=78720&mul=0&unit=m2
Tak to je fakt hodne.
když ty kolečka nebudeš dávat do mřížky, ale do nejtěsnějšího uspořádání ("včelí plástev"), vleze se jich tam ještě víc (za domácí úkol si můžeš spočítat o kolik procent, aspoň teoreticky, pro případ nekonečně dlouhého a širokého mostu, abys nemyusel řešit okraje)
Náklady v celkové výši 400 milionů Euro hradila pro tento účel výlučně založená společnost „Compagnie Eiffage du Viaduc de Millau“, která obdržela jako kompenzaci koncesi na výběr mýtného (přejezd viaduktu) až do roku 2079. Do této doby je také zodpovědná za údržbu. Po uplynutí dané doby přejde viadukt do majetku francouzského státu.
v CR by se to stavelo tak 1-2 stoleti
kdyby se začalo ještě letos, tak bychom to dostavěli, až Zemi pohltí naše slunce 😆
Sorry, musíme to opravit 😆😆😆
To si dokážu živě představit, dokončovací práce by už probíhaly v žáruvzdorných skafandrech 🤣
Francouzský projektant? Tak o tom mostě ještě uslyšíme.
No ty píčo to bych se posral tam bych nechtěl dělat revizi.Už jsem viděl dokument a čétévé a tam byl třetinovej most a i tak to bylo někde vysoko a pohybovaly se tam občas mraky okolo pylonů.
Kolik se na něj vejde zaparkopaných fábii na štorc? a kolik je užitná plocha v převodu na běžné dětské pískovíště na panelákovém sídlišti? Sakra! Chybí tady takové základní informace!!
a kdy to spadne?
Krásne