Zpět na zeď

27. prosince

Sloup Marka Aurelia

Detaily na sloupu Marka Aurelia v Římě. Sloup byl postaven v dórském stylu, v letech 180–196, po smrti císaře Marka Aurelia. Skládá se z dvaceti osmi bloků z carrarského mramoru. Jeho trup vysoký 29,62 metru s průměrem 3,7 metru stojí na deset metrů vysokém podstavci. Na spirálovém vyvýšeném pase je vytesáno 116 bojových scén zachycujících obě vojenské tažení Marka Aurelia v letech 172–175 proti Markomanům a Sarmatům. Jde o velmi významný historický doklad a jediné zachované ikonografické svědectví bojů mezi Římany a středoevropskými germánskými kmeny v době Markomanských válek. Jednotlivé výjevy i samotné postavy jsou zdrojem mnoha informací. Vzhled římských vojenských táborů, způsob přemostění řeky, vzhled osob či příbytků Germánů, představují jedinečný zdroj poznatků a dokladů týkajících se zmíněných událostí. #kosik

9.7/10
  • Komentářů: 22
  • |

Komentáře

to muselo dát strašnou práci.... přitom taková blbost 😆
  • H34D
  • 17.01.2021 16:06
..životnosť +ultra
Vypadá to, že počas vojny dostal dávku zo samopalu. Jamky je vidieť smerom z ľava hore do prava dolu. Inak úchvatná práca.
  • Joan
  • 28.12.2020 04:58
jsem netušil že s narkomany byly problémy už ve starém Římě !😆
hahaha ty jseš vtipnej.....kriple
Negri by tohle nedokazali postavit ani v roce 3500 AD
No pokud přitlačíš na bič, tak by to možná nějak uplácali.
co je AD?
Anno Domini, v roku Pana
😉Toto je umenie. Nie ako ten čierny žaluď v Brne či kde to je
  • hue
  • 28.12.2020 20:54
Co ty víš co z toho jednou vyčtou.
Netreba si pliesť pojmy ""umenie" a "krásny", no práve to je ten najčastejší omyl, ktorý ľudia robia.
Tys zase myslel ..
To nie je názor to je fakt. Umeniu sa venujem celý život.
Nepostřehl jsem žádný fakt.
Tak si nájdi definíciu slova umenie, poprípade si skús na prstoch ruky zrátať slávnych melcov 20 storočia ktorí sa preslávili tým, že tvorili "pekné umenie"
ty se radši zamysli nad tím, že s tebou vůbec nic neřeším.
ten pohled je vždy subjektivní, ale zakladni definice je že umělec dokáže něco víc než ostatní většinou svou zručností v tom nejlepším případě něco co přetrvá staletí. A ne že nějaká piča rozsype sušenky nebo druhá vystaví banán.
Umelecké dielo je výraz-expresia umelca a stavu jeho vedomia, ktoré sa nedá vyjadriť v žiadnej inej forme než v umeleckom diele. Nič viac v tom hľadať netreba. Rozdiel je len v tom, či sa ti dielo páči, ale to už je subjektívny prístup diváka. Samotnú hodnotu diela už samozrejme určujú iné kritériá.
Alebo ochcí plátno, prípadne naňo naletí ako Julianne Moore v Big Lebowskim ...to je umenie.. progresívne:D
Tak na psychiatrii majú potom silnú zásobu umelcov...
Jošt!