Zpět na zeď

27. května

Operace Šalamoun

24. května 1991 se ustanovil světový rekord v přepravě největšího počtu cestujících jedním letem. Stalo se tak během tajné Operace Šalamoun, při které izraelská armáda přepravila etiopské Židy (známé jako společenství Beta Izrael) do Izraele. Boeing 747 společnosti El Al tehdy převezl 1 122 cestujících - registrováno bylo 1 087 cestujících, ale mnoho matek ukrylo děti ve svých volných šatech + dalších pět dětí se narodilo přímo na palubě. Standardní kapacita Boeingu 747 byla překročena dvojnásobně. V roce 1991 byla tehdejší etiopská vláda blízko svého pádu, způsobeného vojenskými úspěchy eritrejských a tigriňských a tigrejských rebelů, Několik židovských organizací, a rovněž stát Izrael, mělo obavy o bezpečí poměrně rozsáhlé populace etiopských Židů. Již o rok dříve, v roce 1990, izraelská vláda zaznamenala zhoršující se politickou situaci v Etiopii a vypracovala proto tajné plány na dosud největší přesun etiopských Židů do Izraele. Po spuštění Operace Šalamoun přepravilo 34 letadel Lockheed C-130 Hercules 14 325 emigrantů do Izraele, kde jim byly poskytnuty potraviny a přístřeší. Akce trvala 36 hodin.

#kosik

7.8/10
  • Komentářů: 26
  • |

Komentáře

Ryanair, dnes je to normalka
Tak tihle mi nepřipomínají vychytralé, lakomé a bohaté žiďáky 😃
taky se k nim v Izraeli chování jako ke špíně
Naco je tam tahali? Jako pomocnou sílu? Nebo jen chtěli demonstrovat jejich sílu a schopnosti?
somálky 5 dětí porodily a 50 počaly...
  • ntz
  • 01.06.2020 14:34
tvl, smartwings by jich dali 1500 😃
asi jsem rasista.... ale neměl bych být....
jak jako? to je prirozena ochrana reakce
No narozeno. Spíš vymačkáno ven v té tlačenici vše od 5. měsíce nahoru.
Čekal bych to spíš od Ryanair.
Co je to ta ,,Izrael" ?? To je nějaká obří plynová komora ?
kdyby se dostali do turbolencí to by byla mela
  • Joan
  • 28.05.2020 01:42
doprdele jak to mohly mít tak načasovaný, že 5 černošek porodí během pár hodin současně ? 🤔, možná měly při nástupu přednost ty v pokročilým stadiu, jinak to neni možný !😏
no kdyz ji nakladali v 8 mesice tak to zni vypadlo pri orgaci neco jako squirt. vsechny vystoupily tehotny vcetne rodicek. kobylky zasrany.
Zeptej se v porodnici, jaky maji naval, kdyz jsou bourky. Natoz kdyz se dostanou do takoveho stresu jako tady