Zpět na zeď

01. září

Moondyne Joe

Joseph Bolitho Johns alias Moondyne Joe  (1826–1900) byl australský bandita, který utekl ze všech věznic, kde ho drželi.

Narodil se roku 1826 ve Walesu do početné rodiny chudého kováře. Jeho zločinecká dráha začala 15. listopadu roku 1848, když se se svým kumpánem Williamem Crossem rozhodl vloupat do domu Rocharda Price z Pentwyn Clydach. Ukradli tři bochníky chleba, šunku, sýr a další drobné předměty. Zanedlouho byli dopadeni a obviněni z krádeže. Soudce sir William Erle (1793–1880) ho za to poslal na deset let do vězení. Josephovi příliš nepomohlo jeho zbrklé chování a rozčilování se před soudem. Podobný případ o den později přitom dostane jen tříměsíční trest. Během této doby pozná řadu anglických věznic - od londýnského Millbanku, Pentonville či Woolwichu až po Dartmoor ležící nedaleko Princetownu v hrabství Devon. Při převozu se Josephovi podaří prvně utéct. Brzy je však dopaden a zbytek trestu si měl odkroutit v trestanecké kolonii v Austrálii.

Do australského Fremantlu dopluli 30. dubna roku 1853. O dva měsíce později je za dobré chování podmínečně propuštěn. Nejprve se usadil ve Avon Walley, ale pak se přesunul do oblasti Moondyne, kde se nechal najmout jako honák koní. Dařilo se mu dobře, ale v srpnu 1861 je obviněn z pokusu o krádež koně. Chytil hřebce a vypálil mu svou značku. Těžko říct, zda věděl, že koně krade, nebo si myslel, že vážně nikomu nepatří. V noci se mu ale podaří uniknout z cely, ukrást koně smírčího soudce a zmizet. Následující den byl dopaden a odsouzen ke třem letům vězení.
Za dobré chování byl propuštěn dříve, ale v roce 1865 byl Johns, v té době zaměstnaný na jedné z farem, obviněn z vraždy. Dostal deset let za zabití svého souseda. Johns se bránil, že je nevinný a že by nikdy nikoho nezabil. Opět se mu ale podařilo z vězení uniknout, navíc ještě s několika spoluvězni - utekli během povinných prací venku. Na svobodě se živili drobnými krádežemi. V té době se mu začalo říkat Moondyne Joe. Partičku polapí o měsíc později policie vedená stopařem Tommym Windichem 37 kilometrů východně od západoaustralského Yorku. Byl zase zatčen, a tentokrát to měl být rok v železech. To znamená ve dne v noci mít na rukou a nohou těžké okovy. Verdikt mohl být mírnější, kdyby nebyl ozbrojen. V srpnu 1865 se mu podaří okovy přeříznout a utéct společně s několika dalšími vězni.

Na svobodě kolem sebe zformoval celý zločinecký gang. Putovali buší kolem Perthu, přepadávali banky a obchody. Měli na svém kontě slušnou sérii úspěšných loupeží. Policie jim ale byla na stopě a podařilo se jim celý gang chytit v oblasti Bodallin Soak. Moondyne Joe putoval znovu do vězení. Trest zněl pět let nucených prací.
A protože Moondyne bylo velmi známé jméno, vězeňská správa mu nechala vybudovat speciální celu, ze které nebylo možné uniknout. Guvernér Swan River Colony John Hampton mu řekl: „Pokud z ní utečete, dostanete milost.“
Každý den krumpáčem lámal kameny., které mu raději vozili do areálu věznice. Jenže Joe se krumpáčem oháněl jak do kamenů, tak do zdi. Dokázal si vytvořit díru, kterou zadělal nalámanými kameny, a 7.března 1867 utekl nezamčenými bočními dveřmi. Na dva roky se po něm slehne zem. Do vězení se vrátí až 22. března 1869, kdy ho policie lapne při krádeži v jednom vinném sklepě. Byl odsouzen na čtyři roky do želez. Jenže dostal milost od guvernéra Welda. Ten se doslechl o slibu svého předchůdce a nařídil Moondyne Joea pustit. Na svobodě mohl zůstat, pokud se další čtyři roky nedopustí ani jedné krádeže, jinak se původní trest obnoví. Ještě v sedmdesáti letech dokázal Moondyne uniknout z vězení v Mount Eliza. Příběh pokračuje sérií kratších trestů za menší prohřešky. Po posledním podmínečném propuštění se ožení, ale mnoho štěstí ho nečeká. Projeví se u něj duševní choroba a dožije v blázinci. Zemřel 13. srpna roku 1900.

#kosik 

9.0/10
  • Komentářů: 26
  • |

Komentáře

Tak tohle nebyl vymeklej metlousek teplousek nebo zanahubkovanej psik brecci kvuli koronachripecce.
soudruzi z NDR odeberou neter a tetu a daji sem prispevek z 1 zari.....Neuveritelne
boreček....
kurva který debil to psal!!!Většina článku je napsaná v budoucím a přítomném čase!!!To byl zas primitivní imbecil ten kdo tohle napsal !!!!
Minulý čas se vyjádří přítomným časem (tzv. prézens zpřítomňovací). Toho se užívá zejména ve vyprávěních ve snaze dodat příběhu aktuálnosti: Viděl jsem v lese někoho, jak zapaluje (nedok.) / zapálí (dok.) houští.
Kurva kdyby se neženil tak mohl utéct ještě s Kájínkem z Mírova.
Flegr za mlada.
rick and morty bushworth adventures.-- zkus do youtube naspat
Ta fotka je po propuknutí té duševní choroby? Vypadá tak nějak bláznivě..😆
Nepodobá sa na Abrahama L.???
Mno nic, jdu čeknout Skálu 😃